Zrozumienie chemii olejków eterycznych może na początku wydać się zbyt skomplikowane.
Mi się długo takie wydawało.
Nie jestem dobra z chemii i gubiłam się w monoterpenach, estrach i innych grupach składników.
Lubiłam na olejki patrzeć pod kątem zapachu, ich energii, opowieści, które w sobie kryją.
Chemię raczej omijałam szerokim łukiem.
Do momentu, kiedy odkryłam, że chemia olejków eterycznych to klucz do głębszego zrozumienia ich natury. To dekodowanie “magii” olejków i jednocześnie zanurzanie się w magii natury po same uszy. Chemia jest dla mnie poezją, inspiracją, która otwiera na jeszcze głębsze poziomy zrozumienia natury roślin, a przez to szlaków Życia…
PO CO CI CHEMIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH?
Kiedy poznamy właściwości głównych składników olejków eterycznych, łatwiej będzie nam zrozumieć, w jakich obszarach konkretne olejki mogą nas wspierać.
Nie będziemy już skazani na niekompletne albo przesycone mitami i niedoprecyzowanymi wiadomościami opisy.
Zyskamy aroma świadomość.
Główne składniki olejków eterycznych to związki chemiczne, które odpowiadają za ich charakterystyczny zapach i właściwości.
Wiele z tych składników powtarza się w różnych olejkach eterycznych, dlatego znajomość ich właściwości pozwala nam na ogólne zrozumienie działania danego olejku.
Poniżej kilka przykładów, które szerzej będę omawiała razem z aromaterapeutką Klaudią Koczyk w kolejnych artykułach:
LIMONEN: jeden z najczęstszych składników olejków eterycznych. Ma naukowo dowiedzione działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające, przeciwlękowe.
Limonen to składnik cytrusów, ale i jodły białej, palo santo, kadzidłowca, rumianku rzymskiego, pieprzu czarnego.
EUKALYPTOL: (zwany też 1,8 cyneol): Jest to substancja o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i przeciwbólowym. Szczególnie wspiera układ oddechowy. Eukalyptol to składnik eukalpitusa, rozmarynu czy drzewa herbacianego.
LINALOOL: ma udowodnione działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozluźniające, uspokajające i łagodzące stany lękowe. Występuje w lawendzie, szałwii muszkatołowej czy bergamotce.
Te i więcej składników olejków omówimy dokładnie, ale w przystępnej formie, w następnych artykułach.
Zrozumienie chemii olejków eterycznych to podstawa, którą warto poznać, aby móc świadomie korzystać z ich właściwości. Wiele składników jest dobrze przebadanych naukowo, a przez to mają powtarzalne i mierzalne działanie.
Oczywiście każdy olejek, ba, każda destylacja olejku, jest unikatową mieszanką wielu składników, które świadczą o jego unikatowości, jednak znajomość podstawowych informacji o chemii olejków eterycznych pozwoli nam na ogólne zrozumienie ich działania i świadome wykorzystywanie ich w codziennym życiu.
Kolejne artykuły będą dedykowane grupom olejków eterycznych:
CYTRUSOM– gdzie głównym składnikiem jest LIMONEN, GAMMA TERPINEN i ALFA TERPINEN
IGLAKOM– znowu LIMONEN, ale również ALFA PINEN i BETA PINEN
USPOKAJAJĄCYM– LINALOOL, OCTAN LINALILU
POBUDZAJĄCYM– tutaj przede wszystkim EUKALIPTOL
LINKI DO BADAŃ NAUKOWYCH:
LIMONEN