WAŻNE! Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa używania olejków eterycznych, które opisane są TUTAJ.
Kocham miętę pieprzową za jej moc, intensywność i siłę przebicia! Uwielbiam ją za jej wszechstronne działanie i zdolność adaptacji do każdych warunków. Rośnie chyba w każdym miejscu na planecie, chętnie miesza się z innymi gatunkami tworząc hybrydy. System korzeniowy mięty pieprzowej bardzo silnie się rozrasta i już na drugi rok w ogrodzie rozwinie się w dużym zasięgu od korzenia-matki często zagłuszając inne rośliny. Jest to jednak dowód na jej niezwykłą siłę życiową. Często rośliny o tak ogromnym przebiciu, które potrafią przetrwać w najtrudniejszych warunkach (np. pokrzywa, mniszek lekarski, sosna) są najbardziej wszechstronnymi i uzdrawiającymi roślinami dla człowieka.
Sięgam po miętę pieprzową podczas automasażu oraz jeśli potrzebuję szybkiego pobudzenia. Razem z rozmarynem i trawą cytrynową tworzą wspaniałe trio- rano, kiedy siadam do pracy, stosuje 2-3 krople takiej mieszanki na bawełnianą chusteczkę i wdycham. Jest to również olejek pierwszego wyboru przy problemach z trawieniem, nudnościami- wystarczy krótki masaż skóry na wysokości żołądka/jelit, a organizm szybko powróci do równowagi (w przypadku dzieci polecam jednak olejek lawendowy).
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest silnie chłodzący. Przekonał się o tym każdy kto uświadczył kropli tego olejku na karku czy skroni. Bardzo wyraźnie czuć też działanie chłodzące mięty pieprzowej podczas masażu, dlatego jest idealnym na zmęczone mięśnie.
Mięta pieprzowa i jej lecznicze właściwości znana jest od czasów starożytnego Egiptu i Grecji. W obecnych czasach mięta pieprzowa uprawiana jest na dużą skalę, USA jest czołowym producentem olejki eterycznego z tego zioła. Olejek eteryczny używany jest w przemyśle do aromatyzowania gum, cukierków czy past do zębów.
Ja do kolekcji URULU HARMONY wybrałam organiczny olejek pochodzący z Indii. Mięta pieprzowa może być uprawiana w porze deszczowej, rośnie szybko i wystarczy tylko kilka miesięcy od posadzenia sadzonek do zbioru plonów, dlatego zapewnia ona szybkie i odnawialne źródło dochodu dla wielu rolników w zubożałych częściach Indii.
Emocjonalnie i energetycznie olejek z miętowy pieprzowej budzi i odświeża zmysły, często pomagając w pewność siebie, koncentracji i kreatywności. Tutaj jednak warto uważać- za dużo olejku może przestymulować i podobnie jak za duża ilość kawy- rozproszyć uwagę, rozdrażniać.
Wdychanie olejku z mięty pieprzowej (oraz z czerwonego grejfruta) może zmniejszyć apetyt.
Olejek z mięty pieprzowej jest rutynowo oferowany na wielu oddziałach chemioterapii w Stanach Zjednoczonych i Anglii w celu zapobiegania i łagodzenia nudności. Wdychanie jest zalecane w niskiej dawce: 2 do 3 kropli na chusteczkę.
Poniżej dokładniejszy opis działania olejku eterycznego z mięty pieprzowej:
- Układ krążenia: powolne krążenie (stosowanie z rozmarynem lub czarnym pieprzem), żylaki
- Układ limfatyczny / immunologiczny: wspiera masaż drenażu limfatycznego, łagodzi zespół przewlekłego zmęczenia
- Układ mięśniowo-szkieletowy: sztywność mięśni, bóle, napięte mięśnie, reumatyzm, może zmniejszyć obrzęk, sztywność szyi, skurcze mięśni
- Układ nerwowy: zmęczenie psychiczne, ból głowy, migrena, nerwobóle,
- Układ rozrodczy / hormonalny: bolesne miesiączkowanie, bolesne skurcze, skurcze menstruacyjne
- Układ oddechowy: zapalenie oskrzeli, cuchnący oddech, kaszel kurczowy, przeziębienie, zapalenie zatok, grypa, zmiękcza i stymuluje wydzielane z oskrzeli, suchy kaszel
- Psyche i emocje: zmęczenie, oczyszczanie umysłu, pobudzanie i podnoszenie na duchu, niechęć do ćwiczeń, ograniczone umiejętności komunikacyjne, niska samoocena, depresja nerwowa, letarg, apatia, psychiczne zmęczenie
- Subtelna / energetyczna aromaterapia: mięta pieprzowa jest orzeźwiającym i zwiększającym świadomość olejkiem eterycznym.
- Ajurweda: Wskazany w nadmiarze kapha, chłodzący do warunków pitta, wspiera ruch oddechu (vata).
- Tradycyjna medycyna chińska: W TCM mięta pieprzowa jest energetycznie chłodna i sucha i pomaga w krążeniu energii Qi, usuwa gorącą flegmę oraz stymuluje nerwy i mózg
ZASTOSOWANIE:
WZIEWNE/DYFUZOR
UWAGA: Wdychanie dużych dawek mentolu może prowadzić do zawrotów głowy, osłabienia mięśni, nudności i podwójnego widzenia.
POBUDZENIE/KONCENTRACJA- kilka kropli olejku z mięty pieprzowej (uwaga, olejek jest bardzo intensywny, więc zacznij od 2 kropli) w dyfuzorze zadziała pobudzająco, a działanie synergii, czyli intensywniejszego działania otrzymasz łącząc miętę pieprzową z rozmarynem, cytryną lub trawą cytrynową.
PRZEZIĘBIENIE- wraz z innymi olejkami na przeziębienie (np. drzewo herbaciane, eukaliptus) zadziała na pierwsze objawy przeziębienia
ROZSTRÓJ ŻOŁĄDKA- olejek z mięty pieprzowej w dyfuzorze zadziała również…łagodząco na problemy żołądkowe. Tak tak, wcale nie trzeba łykać olejków, żeby zadziałały na Twój układ pokarmowy.
Dla lepszego efektu w przypadku rozstroju żołądka można go połączyć z imbirem.
PRZEZ SKÓRĘ
Dopuszczalne w produktach kosmetycznych stężenie olejku eterycznego na skórze: 1-2%(co to oznacza w praktyce zobacz TUTAJ).
Olejek z mięty pieprzowej należy do grupy silnie drażniących olejków, dlatego jego rekomendowane stężenie jest bardzo niskie.
Olejek z mięty pieprzowej w oleju bazowym wmasowany w skórę wspiera nas w takich przypadkach jak:
- ból mięśni (używaj w formie kompresu)
- napięcie mięśni (używaj w formie kompresu)
- przeziębienie
- ból głowy (masować skronie i kark)
- brak koncentracji (masować skronie i kark)
- małe stany zapalne skóry (np. po depilacji)
Pamiętaj, że olejek ten ma działanie wychładzające/rozgrzewające (w zależności od indywidualnych odczuć).
Olejek z mięty pieprzowej dodany do szamponu odżywia i równoważy tłustą skórę głowy.
Artykuł ten tworzyłam w oparciu o wiedzę, której źródła opisałam TUTAJ.
Przez wzgląd na regulacje prawne zaznaczam jednak, że wszystkie informacje zawarte na tym blogu mają charakter czysto informacyjny i wiadomości w nich zawarte nie mogą służyć do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek choroby.