W dzisiejszym wpisie poznacie te dwa olejki i zrozumiecie podstawy ich działania.
Jest to jeden z cyklu artykułów o chemicznym składzie olejków eterycznych.
Ta wiedza pomoże Wam lepiej nawigować pomiędzy różnymi olejkami i dobierać je według indywidualnych potrzeb.
Bohaterem tego artykułu jest cyneol.
Jest to wspólny składnik dla olejku eukaliptusowego i olejku rozmarynowego. Oba te olejki mają świeży, wyraźny aromat, a za ich składem kryje się dużo przebadanych naukowo właściwości.
CYNEOL:
- w olejku eukaliptusowym jest go 65-85% składu (w sklepie •Urulu• jest eukaliptus gałkowy o zawartości 81% cyneolu)
- W olejku rozmarynowym o chemotypie cyneol zawartość tego składnika to około 20-55% (w sklepie •Urulu• jest rozmaryn ct. cyneol o zawartości 41% cyneolu)
Inne właściwości
Oprócz cyneolu, olejki eteryczne z eukaliptusa i rozmarynu zawierają również inne substancje aktywne, które wzmacniają działanie tych olejków.
Olejek eukaliptusowy zawiera również alfa-pinen, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwskurczowe. Olejek eukaliptusowy jest często stosowany w leczeniu bólów mięśni i stawów. Zawiera również około 5% limonenu znanego z olejków cytrusowych.
Olejek rozmarynowy również zawiera alfa-pinen (ten w •Urulu• 13%) oraz zawiera znaczne ilości kamfory (ten w •Urulu• 14%). Związek ten ma działanie pobudzające układ nerwowy. Olejek rozmarynowy jest często stosowany w aromaterapii, aby poprawić koncentrację i pamięć.
Jak skład olejków eterycznych przekłada się na ich stosowanie?
Olejek eukaliptusowy jest często stosowany jako wsparcie przy przeziębieniu i grypie, bólach głowy, mięśni i stawów, a także problemach skórnych, takich jak trądzik i łuszczyca.
Olejek rozmarynowy jest często stosowany w łagodzeniu bólów mięśni i stawów, a także do poprawy kondycji skóry i włosów (ma udowodnione działanie pobudzające wzrost włosów!).
Czy olejki z cyneolem są
odpowiednie dla dzieci?
Olejki eteryczne bogate w cyneol w niektórych przypadkach mogą powodować problemy z ośrodkowym układem nerwowym i oddychaniem u małych dzieci.
Nie stosować na twarz lub w jej pobliżu u niemowląt i dzieci poniżej 10 roku życia.
Możesz stosować te olejki w delikatnej dyfuzji u dzieci w wieku 3-6 lat (w znacznej odległości od dziecka) oraz w stężeniu 1,0% na skórę.