Infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok, to powszechne dolegliwości, które mogą być bardzo uciążliwe. Objawy tych infekcji obejmują m.in. katar, kaszel, ból gardła, zatkany nos i gorączkę.

 

Oprócz tradycyjnych metod leczenia, takich jak przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, istnieje wiele naturalnych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych. Jednym z nich jest aromaterapia.

 

Aromaterapia wykorzystuje naturalne olejki eteryczne wykazujące szereg właściwości, które mogą być pomocne w walce z infekcjami dróg oddechowych. W tym artykule przyjrzymy się, jak aromaterapia może nas wspomóc w tych dolegliwościach.

Jak działają olejki?

W przypadku infekcji dróg oddechowych, olejki eteryczne mogą działać w następujący sposób:

Antybakteryjne – olejki eteryczne mogą hamować wzrost bakterii, które mogą być przyczyną infekcji.

Przeciwzapalne – olejki eteryczne mogą zmniejszać stan zapalny w obrębie dróg oddechowych.

Wykrztuśne – olejki eteryczne mogą ułatwiać odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Jak stosować aromaterapię w leczeniu infekcji dróg oddechowych?

 Istnieje wiele sposobów na zastosowanie aromaterapii w leczeniu infekcji dróg oddechowych.

Oto kilka popularnych metod:

Inhalacje – inhalacje to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na dostarczenie olejków eterycznych do organizmu. Do inhalacji można użyć kawałka chusteczki higienicznej z nakropionym olejkiem lub wlać 2-3 krople olejku eterycznego do gorącej (ale nie wrzącej) wody i wdychać parę przez około 10-15 minut.

Dyfuzja – dyfuzory to urządzenia, które rozprowadzają olejki eteryczne w powietrzu. Są bardzo wygodne w użyciu i mogą być wykorzystywane w domu, biurze lub innym miejscu. W zależności od wielkości pomieszczenia należy dodać 5-10 kropli olejku.

Kąpiele – dodanie kilku kropli olejku eterycznego do kąpieli (uprzednio rozcieńczonego w żelu pod prysznic lub solubilizatorze) może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych.

Masaż – olejki eteryczne można stosować do masażu ciała. Masaż pleców i górnej części klatki piersiowej może pomóc w rozluźnieniu mięśni, zmniejszeniu bólu i złagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych.

Jakie olejki eteryczne są najlepsze na infekcje dróg oddechowych?

Do najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych jako wsparcie przy infekcjach dróg oddechowych należą:

Eukaliptus – olejek eukaliptusowy jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych na infekcje dróg oddechowych. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo działa wykrztuśnie, więc może być dobrym wsparciem przy kaszlu i zalegającej wydzielinie w drogach oddechowych. Ze względu na ryzyko wywołania skurczu dróg oddechowych w aromaterapii dzieci jego użycie zalecane jest od 6 roku życia.

Sosna – olejek sosnowy również wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To jeden z najlepszych olejków o działaniu wykrztuśnym, więc warto się nim wspierać szczególnie przy zalegającej w drogach oddechowych wydzielinie. Jednak ze względu na jego działanie przeciwwskazaniem do stosowania olejku sosnowego są astma oskrzelowa i krztusiec. W aromaterapii dzieci można go wprowadzać w niewielkich ilościach już od 3 miesiąca życia.

Mięta pieprzowa – olejek z mięty pieprzowej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni przy grypie i przeziębieniu. Podobnie jak eukaliptus może on wywołać skurcz dróg oddechowych i problemy neurologiczne u dzieci, dlatego rekomendujemy jego stosowanie od 6 roku życia.

Tymianek – olejek tymiankowy ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, zwiększa odporność organizmu na infekcje, przede wszystkim ze względu na zawarty w olejku związek o nazwie tymol. Ze względu na silne działanie w aromaterapii dziecięcej stosowany jest od 2 roku życia w niewielkich ilościach – rekomenduję max. 1% w podaniu naskórnym, czyli 3 krople na 10 ml oleju bazowego lub jako niewielki dodatek do innych olejków w dyfuzji. Wiem, że temat tymianku budzi wiele pytań i kontrowersji, dlatego zostanie szerzej omówiony w oddzielnym poście.

Drzewo herbaciane – olejek z drzewa herbacianego ma świetne działanie przeciwgrzybicze, ale również przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jest przy tym łagodny dla skóry i błon śluzowych, dlatego jest polecany w aromaterapii dzieci już od 3 miesiąca życia.

Oregano – olejek z oregano to jeden z najsilniejszych antyseptycznych i przeciwwirusowych olejków, jednak ze względu na dużą zawartość silnie drażniących związków należy go używać w dużych rozcieńczeniach i ze szczególną ostrożnością i rozwagą. Tak samo jak tymianek, oregano warto stosować w bardzo niewielkich ilościach najwcześniej od 2 roku życia dziecka (max. 1% w podaniu naskórnym).

Podsumowanie

Jak widać lista olejków, które mogą nas wspomóc w infekcjach dróg oddechowych jest całkiem spora. Warto zatem wzbogacić domową apteczkę o wybrane olejki i wspierać się nimi w tym trudnym okresie. W następnym poście przybliżymy Wam dokładniej najważniejsze składniki tych olejków.

Artykuł dla Urulu napisała:

Klaudia Koczyk- jestem magistrem biotechnologii ze specjalizacją z mikrobiologii stosowanej, dyplomowaną fitoterapeutką, aromaterapeutką, terapeutką żywieniową. Od lat pracuję w branży farmaceutycznej w różnych jej obszarach. Od dziecka fascynował mnie świat roślin i piękno natury. 4 lata temu zaczęłam zgłębiać tematykę aromaterapii z powodu licznych problemów zdrowotnych. Od tego czasu intensywnie poszerzam swoją aromaterapeutyczną wiedzę w kanadyjskiej szkole Essence of Thyme. Regularnie uczestniczę również w innych zagranicznych szkoleniach (Tisserand Institute, Aromahead Institute, The School for Aromatic Studies) a także w tych organizowanych w Polsce (m. in. w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych). Moją pasją jest zgłębianie wiedzy z zakresu szeroko pojętej medycyny, farmacji, dietetyki i fitoterapii. W wolnych chwilach rozwijam się również w fotografii przyrodniczej oraz behawiorystyce psów i kotów.