Aby przeczytać o olejkach polecanych przy chorobach dzieci- przeczytaj nasz bezpłatny e-book “Aromaterapia dla dzieci” TUTAJ.
Infekcje dróg oddechowych, takie jak przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok, to powszechne dolegliwości, które mogą być bardzo uciążliwe. Objawy tych infekcji obejmują m.in. katar, kaszel, ból gardła, zatkany nos i gorączkę.
Oprócz tradycyjnych metod leczenia, takich jak przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, istnieje wiele naturalnych sposobów, które mogą pomóc złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych. Jednym z nich jest aromaterapia.
Aromaterapia wykorzystuje naturalne olejki eteryczne wykazujące szereg właściwości, które mogą być pomocne w walce z infekcjami dróg oddechowych. W tym artykule przyjrzymy się, jak aromaterapia może nas wspomóc w tych dolegliwościach.
Jak działają olejki?
W przypadku infekcji dróg oddechowych, olejki eteryczne mogą działać w następujący sposób:
Antybakteryjne – olejki eteryczne mogą hamować wzrost bakterii, które mogą być przyczyną infekcji.
Przeciwzapalne – olejki eteryczne mogą zmniejszać stan zapalny w obrębie dróg oddechowych.
Wykrztuśne – olejki eteryczne mogą ułatwiać odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Jak stosować aromaterapię w leczeniu infekcji dróg oddechowych?
Istnieje wiele sposobów na zastosowanie aromaterapii w leczeniu infekcji dróg oddechowych.
Oto kilka popularnych metod:
● Inhalacje – inhalacje to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na dostarczenie olejków eterycznych do organizmu. Do inhalacji można użyć kawałka chusteczki higienicznej z nakropionym olejkiem lub wlać 2-3 krople olejku eterycznego do gorącej (ale nie wrzącej) wody i wdychać parę przez około 10-15 minut.
● Dyfuzja – dyfuzory to urządzenia, które rozprowadzają olejki eteryczne w powietrzu. Są bardzo wygodne w użyciu i mogą być wykorzystywane w domu, biurze lub innym miejscu. W zależności od wielkości pomieszczenia należy dodać 5-10 kropli olejku.
● Kąpiele – dodanie kilku kropli olejku eterycznego do kąpieli (uprzednio rozcieńczonego w żelu pod prysznic lub solubilizatorze) może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych.
● Masaż – olejki eteryczne można stosować do masażu ciała. Masaż pleców i górnej części klatki piersiowej może pomóc w rozluźnieniu mięśni, zmniejszeniu bólu i złagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych.
Jakie olejki eteryczne są najlepsze na infekcje dróg oddechowych?
Do najpopularniejszych olejków eterycznych stosowanych jako wsparcie przy infekcjach dróg oddechowych należą:
Eukaliptus – olejek eukaliptusowy jest jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych na infekcje dróg oddechowych. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo działa wykrztuśnie, więc może być dobrym wsparciem przy kaszlu i zalegającej wydzielinie w drogach oddechowych. Ze względu na ryzyko wywołania skurczu dróg oddechowych w aromaterapii dzieci jego użycie zalecane jest od 6 roku życia.
Sosna – olejek sosnowy również wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To jeden z najlepszych olejków o działaniu wykrztuśnym, więc warto się nim wspierać szczególnie przy zalegającej w drogach oddechowych wydzielinie. Jednak ze względu na jego działanie przeciwwskazaniem do stosowania olejku sosnowego są astma oskrzelowa i krztusiec. W aromaterapii dzieci można go wprowadzać w niewielkich ilościach już od 3 miesiąca życia.
Mięta pieprzowa – olejek z mięty pieprzowej ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może pomóc w łagodzeniu bólu mięśni przy grypie i przeziębieniu. Podobnie jak eukaliptus może on wywołać skurcz dróg oddechowych i problemy neurologiczne u dzieci, dlatego rekomendujemy jego stosowanie od 6 roku życia.
Tymianek – olejek tymiankowy ma silne działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, zwiększa odporność organizmu na infekcje, przede wszystkim ze względu na zawarty w olejku związek o nazwie tymol. Ze względu na silne działanie w aromaterapii dziecięcej stosowany jest od 2 roku życia w niewielkich ilościach – rekomenduję max. 1% w podaniu naskórnym, czyli 3 krople na 10 ml oleju bazowego lub jako niewielki dodatek do innych olejków w dyfuzji. Wiem, że temat tymianku budzi wiele pytań i kontrowersji, dlatego zostanie szerzej omówiony w oddzielnym poście.
Drzewo herbaciane – olejek z drzewa herbacianego ma świetne działanie przeciwgrzybicze, ale również przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jest przy tym łagodny dla skóry i błon śluzowych, dlatego jest polecany w aromaterapii dzieci już od 3 miesiąca życia.
Oregano – olejek z oregano to jeden z najsilniejszych antyseptycznych i przeciwwirusowych olejków, jednak ze względu na dużą zawartość silnie drażniących związków należy go używać w dużych rozcieńczeniach i ze szczególną ostrożnością i rozwagą. Tak samo jak tymianek, oregano warto stosować w bardzo niewielkich ilościach najwcześniej od 2 roku życia dziecka (max. 1% w podaniu naskórnym).
Podsumowanie
Jak widać lista olejków, które mogą nas wspomóc w infekcjach dróg oddechowych jest całkiem spora. Warto zatem wzbogacić domową apteczkę o wybrane olejki i wspierać się nimi w tym trudnym okresie. W następnym poście przybliżymy Wam dokładniej najważniejsze składniki tych olejków.
Artykuł dla Urulu napisała:
Klaudia Koczyk- jestem magistrem biotechnologii ze specjalizacją z mikrobiologii stosowanej, dyplomowaną fitoterapeutką, aromaterapeutką, terapeutką żywieniową. Od lat pracuję w branży farmaceutycznej w różnych jej obszarach. Od dziecka fascynował mnie świat roślin i piękno natury. 4 lata temu zaczęłam zgłębiać tematykę aromaterapii z powodu licznych problemów zdrowotnych. Od tego czasu intensywnie poszerzam swoją aromaterapeutyczną wiedzę w kanadyjskiej szkole Essence of Thyme. Regularnie uczestniczę również w innych zagranicznych szkoleniach (Tisserand Institute, Aromahead Institute, The School for Aromatic Studies) a także w tych organizowanych w Polsce (m. in. w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych). Moją pasją jest zgłębianie wiedzy z zakresu szeroko pojętej medycyny, farmacji, dietetyki i fitoterapii. W wolnych chwilach rozwijam się również w fotografii przyrodniczej oraz behawiorystyce psów i kotów.