Rośliny, według starożytnych wierzeń, są mediatorami między ludźmi a Stwórcą i często mogą dać życie wieczne. (Joel L. Swerdlow: Nature’s Medicine)”.

Chociaż aromatyczne zastosowanie roślin znane jest od kilku tysięcy lat, olejki eteryczne jakie znamy obecnie, czyli pozyskiwane drogą destylacji, są stosunkowo niedawnym odkryciem.

Destylacja olejków to odkrycie perskiego naukowca Awicenny, uważanego za jednego z najsłynniejszych uczonych wszechczasów, autora ponad 450 książek o medycynie i filozofii. Stworzył on pierwsze urządzenie do destylacji olejków eterycznych około 1000 lat temu.

Zanim jednak to się stało, ludzie w różnych miejscach na świecie korzystali z aromatycznych właściwości roślin na wiele innych sposobów. Pierwszym z nich było prawdopodobnie wrzucenie ziół lub aromatycznego drewna do ognia. Ludzie pierwotni prawdopodobnie zauważyli, że niektóre z zapachów, które w ten sposób powstały, wprawiają w dobry nastrój lub pogłębiają nastrój kontemplacyjny.

Pierwsze opisane lecznicze właściwości roślin odnajdujemy w pismach Sumerów (5000 lat p.n.e.), Babilończyków czy Egipcjan (3000 lat p.n.e.).

Rygwedy, wywodzące się z antycznych Indii, powstały 5000 lat p.n.e. i opisują 67 leczniczych roślin (m.in. Świętą Bazylię, która w formie olejku eterycznego dostępna jest w kolekcji Urulu).

Słynny indyjski lekarz Charaka, który napisał Charaka Samhitę (700 r. p.n.e.), odkrył i opisał zastosowanie ponad 600 leczniczych roślin.

Z kolei Chińczycy już 3000 lat p.n.e. opisali działanie lecznicze ponad 350 roślin leczniczych.

Egipcjanie używali żywic, balsamów i perfum olejnych podczas ceremonii.

Rzymianie i Grecy stosowali lecznicze masaże, aromatyczne kąpiele i łaźnie. 

Kraje arabskie z kolei rozwinęły łaźnie hammam pełne zapachów ziół i aromatycznych mydeł. 

Podczas średniowiecznej plagi dżumy aromatyczne rośliny były palone na ulicach i w domach, aby oczyścić powietrze.

Historia aromaterapii, której początek datuje się na około 1000 rok, miesza się z długą i bogatą historią roślin leczniczych na całym świecie.

Aromaterapia jaką znamy w dzisiejszej formie zaczęła powstawać dopiero w latach 30 XX wieku.

Jej prekursorem był René-Maurice Gattefossé, ale o nim i innych osobach, które przyczyniły się do rozwoju aromaterapii, przeczytasz w następnym artykule. Zapraszam TUTAJ.